Doc. Ing. Karel Luboš HOLLAN
* 1. 9. 1921† 31. 8. 2002

V letech 1962–1970 vedoucí Katedry Stavebnin a zkušebních metod, Fakulty stavební, Vysokého učení technického v Brně. Bohužel jeho působení na VUT v Brně bylo přerušeno v rámci normalizace. Pod jeho vedením postupně získala Katedra stavebnin a zkušebních metod pověst jednoho z nejlepších ústavů v ČSR. Stala se mimo jiné jedinou katedrou v ČSR, která zařadila do výuky obor nedestruktivní zkušebnictví a navíc i zavedla předmět Kontrola a řízení jakosti. Za jeho působení se velmi rozšířila i spolupráce s katedrami zahraničních VŠ, zkušební a přístrojové vybavení katedry se podstatně zmodernizovalo.
Šíře odborného záběru Doc. Ing. Karla Hollana v rámci stavitelství a stavebního zkušebnictví byla obrovská. Přímo řídil, nebo se spolupodílel na řízení velkého množství rozmanitých projektů, ať již šlo o terénní stavební průzkumy, návrhy řešení rekonstrukcí atypických objektů, rozsáhlé výzkumy v oblasti železobetonových mostů, konstrukcí jaderných elektráren, konstrukcí z předpjatého betonu, konstrukcí plášťů přehradních nádrží atd. v rámci jím řešených projektů se velmi zasloužil o rozvoj užívání nových nedestruktivních metod, zejména využití ultrazvuku a rezonanční metody.
Každé jeho řešení bylo neotřelé, nové, a neslo jeho nezaměnitelný styl, který posléze vyústil v osobní charakteristiku šířenou mezi přáteli: bez problémů opraví neopravitelné, vyřeší neřešitelné…

Lze bez nadsázky říci, že se nesmazatelně zapsal zlatým písmem do historie oboru stavebního zkušebnictví v Československu.
Dne 30. 6. 1981 odešel Doc. Ing. Karel Hollan do důchodu. Odchod pro něj však neznamenal ukončení spolupráce s bývalými kolegy, vždy rád přispěl pomocí či radou v jakékoli oblasti. Navíc se pak mohl více věnovat svým rozsáhlým zálibám včetně balónového létání a námořní plavby, jízdě na motocyklu, opravám automobilů, lyžování, raftingu atd.
Za svůj plodný život byl Doc. Ing. Karla Hollan autorem řady patentů a zlepšovacích návrhů. Z nich nutno vyzvednout patentovaný sázecí HM – deformetr určený pro dlouhodobé měření deformací na konstrukcích a prvcích v laboratoři i „in situ“, přístroj, dodnes užívaný a v mnoha směrech nepřekonaný.
Cena Karla Hollana

Pro Ústav stavebního zkušebnictví, Fakulty stavební VUT v Brně byl rok 2012 obzvláště významný, neboť k 1. 6. 2012 jsme si připomněli 50. výročí zřízení Katedry stavebnin a zkušebních metod, jejímž vedením byl pověřen pozdější docent Ing. Karel Hollan. Dnešní Ústav stavebního zkušebnictví je přímým pokračovatelem této katedry. Současně na rok 2012 připadlo desáté výročí úmrtí Doc. Ing. Karla Hollana. Organizátoři konference Zkoušení a jakost ve stavebnictví v kontextu se zmíněnými výročími založili novou tradici, a sice v rámci konference udělování Ceny Karla Hollana za celoživotní přínos oboru stavebního zkušebnictví.
Cena má symbolicky podobu miniaturního sázecího HM – deformetru.
Laureáti ceny Karla Hollana
V roce 2012 | Doc. Ing. Vratislav Zapletal, CSc. |
V roce 2013 | Doc. Ing. Vojtěch Mencl, CSc. |
V roce 2014 | prof. Ing. Jindřich Melcher, CSc. |
V roce 2016 | doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc. |
V roce 2019 | prof. Ing. Leonard Hobst, CSc. |
Předání první ceny Karla Hollana 2. 10. 2012
Doc. Ing. Karel Luboš HOLLAN - Curriculum vitae
- Po studiích na reálném gymnasiu v Hodoníně, a státní reálce v Brně, kde maturoval v r. 1941, pokračoval nástavbou na dvouletém abiturientském studiu při SPŠ stavební v Brně.
- V září 1942 spolu s dalšími přáteli byl vzat do vazby brněnským gestapem za šíření „protistátních“ letáků a strávil většinu války v nacistických věznicích. Po útěku z transportu vězňů z Groß Strelitz se strastiplnou cestou dostal 1. Československému armádnímu sboru gen. Svobody, s nímž se probojoval zpět do republiky.
- V r. 1945, po demobilizaci, nastoupil na Vysokou školu technickou Dra Edvarda Beneše v Brně, kterou v r. 1950 dokončil II. státní zkouškou na odboru inženýrského stavitelství, směr konstruktivně–dopravní (inženýrské stavitelství – A). Současně působil jako smluvně výpomocný asistent na Výzkumném ústavu stavebním (VÚS) při Benešově technice v Brně.
- V r. 1951 nastoupil v rámci doplnění technické a odborné praxe na výstavbu východoslovenského hutního kombinátu (HUKO) do Košic. Stal se tam vedoucím strojního závodu (střediska pro dopravu a mechanizaci).
- V r. 1953 se vrátil na původní pracoviště – bývalý VÚS, v té době vedený při katedře geologie a zakládání staveb na Vysoké škole stavitelství v Brně, jako asistent Studijních laboratoří VŠSt jako asistent, 1. 5. 1955 ustanoven odborným asistentem.
- Dnem 1. 11. 1956 byla nově zřízena katedra technologie a mechanizace stavebnictví FIS (Fakulta inženýrského stavitelství) na VŠSt v Brně na kterou Ing. K. Hollan automaticky přešel.
- Přípisem děkanátu stavební fakulty čj. 1280/62 byla rozhodnutím rektora zřízena s účinností od 1. 6. 1962 Katedra stavebnin a zkušebních metod a jako její zatímní vedoucí pověřen Ing. Karel Hollan.
- 1. 12. 1962 byl Ing. K. Hollan přípisem MŠaK č.j.19 905/62 III/5 ze dne 30. 11. 1962 jmenován a ustanoven docentem pro obor mechanická technologie stavebních hmot a zkušebnictví. Rektorem byl jmenován vedoucím katedry Stavebnin a zkušebních metod.
- 10. 3. 1970 byl docent Hollan po prověrkách v rámci normalizace odvolán z funkce vedoucího katedry se zákazem pedagogického působení.
- 31. 1. 1975 byl doc. Hollan pod č.j. 339/1975 přípisem rektorátu VUT převeden ze stavu učitelů do stavu neučitelských pracovníků jako samostatný odborný pracovník – specialista.
- Dne 30. 6. 1981 odešel Doc. Ing. Karel Hollan do důchodu. Odchod pro něj však neznamenal ukončení spolupráce s bývalými kolegy, vždy rád přispěl pomocí či radou v jakékoli oblasti. Navíc se pak mohl více věnovat svým rozsáhlým zálibám včetně balónového létání a námořní plavby.